Cybuch to ważny element fajki wodnej który jest naszym „naczyniem” na smakową melasę. To w nim dzieje się magia i powstają aromatyczny dym tytoniowy lub co raz częściej smakowa para produktów beznikotynowych. Choć na pierwszy rzut oka cybuchy wydają się podobne to wybór odpowiedniego wcale nie jest tak oczywisty. Poza widocznymi różnicami w wielkości i kolorze warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest cybuch oraz jego typ który wiąże się z rozmieszczeniem otworów w cybuchu.

Podstawowe rodzaje cybuchów to: Masta, Vortex i Pfhunnel. Typ cybucha dobieramy zazwyczaj biorąc pod uwagę rodzaj melasy jakiej będziemy najczęściej używać. Co raz częściej możemy spotkać się też z cybuchami które nie mieszczą się jednoznacznie w żadnej z tych kategorii i są nazywane cybuchami uniwersalnymi.

CYBUCH TYPU MASTA

Masta to podstawowy  i najczęściej używany cybuch do Shishy posiadający kilka otworów przepuszczających dym na dnie misy. Cybuchy typu masta używane są wyłącznie do mokrych tytoni smakowych w których pod wpływem temperatury występuje spalanie. Przy odpowiedniej kontroli temperatury pozwalają na wydobycie intensywnego, bogatego smaku. Nie nadają się do użytkowania z melasami beznikotynowymi, w których niezależnie od stanu skupienia początkowego melasa jest płynem podczas procesu odparowywania i spływa poprzez otwory cybucha.

CYBUCH TYPU VORTEX

Cybuch typu Vortex różni się budową wewnętrzną. Otwory przepuszczające dym umieszczone zostały wokół stożka znajdującego się na środku misy zamiast na jej dnie. Wyższe umiejscowienie otworów pozwala na dłuższe utrzymanie soków tytoniu we wgłębieniu wokół stożka. Cybuch typu Vortex może być stosowany również z melasami beznikotynowymi w których nie zachodzi proces spalania tylko odparowywanie z związku z czym jednym z etapów pośrednich jest akumulacja dużej ilości melasy płynnej. Vortex pozwoli na ograniczenie utraty soków melasy jednak nie uchroni przed tym całkowicie.

CYBUCH TYPU FUNNEL (PHUNNEL)

Cybuch typu Funnel to cybuch o przeznaczeniu typowo do melas płynnych oraz bardzo mokrych tytoni. Idealnie sprawdzi się przy wszelkich beznikotynowych zamiennikach takich jak melasy żelowe czy kamyki do Shishy. We wnętrzu cybucha podobnie jak w Vortexie umieszczony został stożek jednak otwór przepuszczający dym znajduje się u góry zapewniając całkowite zachowanie każdej kropli melasy do momentu jej odparowania. Generuje duży dym i pozwalają na komfortowe używanie.

Cybuchy wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są cybuchy gliniane, ceramiczne, silikonowe, szklane, metalowe i z kamionki.

Cybychy gliniane

są w większości wykonane z gliny i mogą być szkliwione (łatwiejsze do czyszczenia) lub nieszkliwione (lepiej zachowują smak shishy).

Cybuchy silikonowe

zapewniają duża wygodę użytkowania związaną z brakiem konieczności używania dodatkowej uszczelki łączącej, eliminują ryzyko stłuczenia oraz redukują ryzyko przypalenia tytoniu. Można używać ich z folią aluminiową ale większość cybuchów silikonowych jest przystosowana do użytkowania z nakładką kaloud dzięki wyprofilowanej ramce wokół cybucha.

Cybuchy silikonowe z wkładką szklaną lub glinianą

Następną cybuchów silikonowych są cybuchy silikonowe z wkładką szklaną lub glinianą. Rozwiązanie to zwiększyło żywotność cybucha, poprawiło jego właściwości grzewcze zachowując przy tym wygodę silikonu który jest łatwy w montażu na shishy, chroni wewnętrzną misę i nie nagrzewa się mocno ułatwiając trzymanie cybucha w dłoni. Palenie w szkle zapewnia czysty i łagodny smak a jego utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe. Wkładka gliniana zapewni mocniejszy smak tytoniu i mimo ze na glinie powstają odbarwienia po paleniu to czyszczenie cybucha z wyjmowaną wkładką jest dużo łatwiejsze z uwagi na możliwość dotarcia do każdego fragmentu cybucha. Oba warianty są przystosowane do korzystania z nakładką kaloud dzięki wyprofilowanym brzegom cybucha.

Cybuch metalowy, aluminiowy

zapewnia bardzo dużą wydajność grzewcza co jest zaletą w przypadku żelowych melas beznikotynowych i kamyków które do procesu odparowywania potrzebują więcej ciepła. W przypadku tytoniu nadmierna temperatura cybucha może powodować przypalanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *