Zapalniczki benzynowe mają swój niepowtarzalny klimat ale i pewne wymagania wykraczające poza oczywiste „tankowanie”. O benzynówkę należy dbać trochę bardziej i trochę częściej. Jeśli zależy Ci na ciągłej i prawidłowej eksploatacji to czynności takie jak regulacja i wymiana knota, wymiana kamienia czy bawełny nie powinny być ci obce. Nie są to zabiegi trudne ani czasochłonne za to całkowicie konieczne.

Kamień  odpowiada za wytwarzanie iskry, w momencie pocierania przez kółko cierne. Każde użycie powoduje więc ścieranie. Zużycie uzależnione jest od częstotliwości użytkowania ale przy standardowym „odpalaniu” paczki dziennie jeden kamyk powinien wystarczyć mniej więcej na miesiąc. Pamiętaj, że jakość stosowanego kamienia do zapalniczki ma duże znaczenie. Oszczędność kilku złotych jest czasem złudna bo niektóre tańsze akcesoria kończą się po prostu szybciej.

KIEDY WYMIENIĆ KAMIEŃ W ZAPALNICZCE BENZYNOWEJ?

Najprościej rzecz ujmując, zużyty kamień to kamień starty – czyli za krótki. Nowy kamyk ma długość ok. 5 mm, kiedy jest zużyty, kółko cierne nie ma z nim wystarczającego styku, żeby wytworzyć iskrę – czuć wtedy, że chodzi bardzo ciężko. Zdarza się też tak, iż kamień jest na tyle mały, że wyleci sam spod kółka.

JAK WYMIENIĆ KAMIEŃ W ZAPALNICZCE BENZYNOWEJ?

  • Zdejmij metalową obudowę zapalniczki, trzymając za wkład wewnętrzny.
  • Wykręć śrubę w dolnej części wkładu.
  • Wyjmij sprężynkę dociskową, wraz z którą powinna wypaść resztka zużytego kamienia.
  • Czasem końcówka kamienia nie chce wypaść, wtedy potrząśnij wkładem lub lekko uderz nim w dłoń.
  • Nowy kamień wsuwamy do tulejki w zapalniczce, zaraz za nim wciskamy sprężynę i mocno dokręcamy śrubę.
  • Uzupełniamy benzynę, zakładamy obudowę zapalniczki i gotowe

Po wymianie kamienia, początkowe kręcenie kółeczkiem, może być nieco cięższe – nie należy się tym martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *