Kamienie do Shishy to wulkaniczne, porowate kamyczki nasączone mieszanką gliceryny oraz aromatów smakowych. Jest to produkt całkowicie wolny od nikotyny, sprawdzający się w przypadku osób niepalących, lub w ich otoczeniu. Użycie kamyczków daje efekt dymu – iluzję palenia, jednak tak naprawę jest to para powstała w skutek stopniowego uwalniania melasy pod wpływem temperatury. Kamienie są jedynie nośnikiem płynnej, smakowej melasy, a zachodzący proces nie ma nic wspólnego ze spalaniem jak w przypadku tytoniu, w związku z czym nie powoduje wytwarzania substancji smolistych. Smak jest nieco inny niż w przypadku tytoniu – jest łagodniejszy i pozbawiony charakterystycznej tytoniowej nuty. Dla wielu jest to atut, jednak na pewno nie każdemu czysty smak owocowy przypadnie do gustu. Jest to obecnie najczęściej wybierana, beznikotynowa alternatywa, myślę że warta wypróbowania przez każdego miłośnika fajki wodnej.

Jak używać kamyczków do Shishy?

Korzystanie z kamieni do shihsy nie różni się w żadnym stopniu od tradycyjnego przygotowania fajki z tytoniem. Obszernie nakładamy kamyki do cybucha, który następnie przykrywamy folią aluminiową, tak by ściśle do niego przylegała. W folii robimy dziurki i nakładamy dobrze rozpalone węgle. Po kilku chwilach jak kamienie się ogrzeją można z nich korzystać.

Polecamy użycie cybucha typu Vortex lub Funnel. Cybuchy te mają otwory wyżej, dzięki czemu melasa nie zacznie spływać po korpusie a my nie zmarnujemy ani kropli. Jeśli posiadasz cybuch typu „Masta”  z dziurkami na dnie a nie wiesz czy to rozwiązanie warte jest zakupu nowego cybucha – nic straconego. Wystarczy nałożyć dodatkową warstwę foli pod kamykami formując w niej pewnego rodzaju kanaliki. Nie zapomnij tylko, że tą folię również musisz nadziurkować 😉

Czas palenia na jednym pełnym cybuchu to ok 30 minut. Im więcej węgla nałożysz tym wyższą osiągniesz temperaturę. Chmura będzie większa, smak bardziej wyrazisty ale melasa szybciej odparuje.

Jak ponownie wykorzystać kamienie do Shishy?

Kamyki są wielokrotnego użytku. Po odparowaniu płynu możesz oczyścić kamienie, robiąc im krótką kąpiel we wrzątku. Kiedy kamyki dobrze wyschną zalewamy je płynną melasą, mieszamy i po chwili możemy ponownie cieszyć się wybranym na nowo smakiem. A wybór jest dość szeroki!

Kamyki możemy zalać melasą bezpośrednio w cybuchy – potrzebujemy wtedy ok 5 ml płynu, lub składniki zmieszać w osobnym naczyniu – łatwiej jest wtedy je równomiernie nasączyć. Na opakowanie 100 g kamyków potrzebować będziesz 30 ml melasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *